دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ /
بیش از ۱۰ هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی در ایلام معدوم شد مرز مهران برای تردد زائران بسته است برگزاری جشنواره تئاتر ترکی در تبریز توزیع ۵۷۰ بسته مواد غذایی بین نیازمندان «زرین آباد» در آستانه سال نو هنرمندان بین مسوولان و هنر آشتی ایجاد کنند/ تئاتر می‌تواند مبلغ خوبی برای فرهنگ ما باشد پروازهای فرودگاه ایلام ۴۰ درصد افزایش یافت بیرون آمدن تئاتر آذربایجان‌شرقی از چتر حمایتی بازدید ۷۰ هزار نفر از یادمان‌های دفاع مقدس در ایلام عیدانه مهاجم سرعتی سابق تیم تراکتور/قربانعلی محبوب تراکتور/نیم اسکناس عیدی فراموش نشدنی بهره مندی بیش از ۹ هزار مسافر نوروزی از خدمات هلال احمر ایلام افزایش ۳۹ درصدی جابجایی مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی ایلام صادرات بیش از ۱۴۴ هزار تن کالای استاندارد از مرز مهران آموزش دانش آموزان ایلامی از ۱۴ فروردین به صورت حضوری خواهد بود ایلام زیبا| از گذرگاه عشق به دروازه‌ تاریخ/ مهران شهری از انبوه آثار تاریخی و زیارتی موزه سنجش تبریز/ ازساعت تاریخی امپراتور روم باستان تا تنه درخت ۵ میلیون ساله چاراویماق به کانون خدمت‌رسانی تبدیل خواهد شد گرفتن صدر از صدرا در دقیقه ۹۷ ایجاد اولین شهرک تخصصی برق و الکترونیک خصوصی در کشور/ تشکیل قرارگاه صنایع دانش بنیان تولیدی کرونا در آفساید/بازگشت تماشاگران تراکتور بعد از ۷۷۵ روز فقدان راهبرد و استراتژی بلندمدت در بخش کشاورزی/آذربایجان شرقی، استان پنجم دانش بنیان کشور
کد خبر: 2138
تاریخ: ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹
نویسنده خبر:
114 بازدید
۰
3

رئیس قوه قضاییه از اقدامات دادگستری استان البرز جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌های کثیرالشاکی تقدیر کرد

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه طی پیامی از اقدامات رئیس کل دادگستری استان البرز در کیفیت و سرعت رسیدگی به حوزه‌های مختلف تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، جدیت و تلاش در راستای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های کثیرالشاکی و احکام بدیع در رد مال از سوی محکومان با لحاظ کاهش ارزش پول و کاهش قدرت خرید وجوه اخذشده از مردم به نسبت زمان وقوع جرم تا زمان پرداخت به شاکیان، رفع موانع از بستر و حریم رودخانه کرج، رفع تصرف اراضی ملی و منابع دولتی، هوشمندسازی در پیشگیری و مقابله با تغییرکاربری‌ها با سامانه‌های انلاین طراحی شده در استان جهت رصد لحظه‌ای وضعیت اراضی، از جمله اقدامات مهم مورد اشاره رئیس قوه قضاییه در پیام تشکر از سوی دادگستری استان البرز است.

گفتنی است، رسیدگی به سه پرونده مهم کثیرالشاکی در استان البرز با بیش از ۱۵۰۰ شاکی و ابتکار در صدور احکام این پرونده‌ها از جمله اقدامات دادگستری البرز بوده است.

ویژگی‌های مشترک سه پرونده کثیرالشاکی دادگستری کل استان البرز و نوع رسیدگی بدیع به ان و تشکر رییس قوه قضاییه

۱-در راستای اجرای سیاست‌های قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی و با توجه به تاکید و دستور ویژه تلفنی رئیس قوه قضائیه در ۱۷بهمن سال ۱۴۰۰ به رئیس کل دادگستری استان البرز مبنی بر تسریع در رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به پرونده‌های کثیرالشاکی استان که امکان رسیدگی و صدور حکم تا پایان سال را دارند و نیز تماس تلفنی مورخ ۲۰ بهمن سال ۱۴۰۰ رئیس قوه قضائیه در جلسه ملاقات عمومی مردمی در حضور یکی از شاکیان پرونده‌های کثیرالشاکی و تاکید بر رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به پرونده مذکور، جلسات دادگاه مربوط به سه پرونده کثیرالشاکی دادگستری کل استان البرز که حدود ۱۵۰۰ شاکی و ۷۰ متهم داشته است، در اسفند سال گذشته برگزار و منتهی به صدور حکم گردید. ارزش اموال برده شده در این سه پرونده در زمان وقوع جرم حدود ۲۵۰ میلیارد تومان بوده که با توجه به حکم دادگاه مبنی بر لزوم رد مال از سوی محکومان به شاکیان با احتساب کاهش ارزش پول و تورم موجود از زمان وقوع جرم تاکنون، میزان وجوهی که باید به شاکیان در زمان اجرای حکم رد گردد، چندبرابر وجوه دریافتی در زمان وقوع جرم خواهد بود.

۲-ویژگی مهم و بدیع آرای صادر شده در این سه پرونده کثیرالشاکی که موضوع دو پرونده مربوط به کلاهبرداری از طریق پیش فروش خودرو در ساوجبلاغ و کرج و موضوع پرونده سوم نیز کلاهبرداری از طریق پیش فروش مسکن مهر در شهر هشتگرد ساوجبلاغ می‌باشد، صدور حکم به لزوم رد مال از سوی محکومان با لحاظ کاهش ارزش پول و کاهش قدرت خرید وجوه اخذشده از مردم به نسبت زمان وقوع جرم تا زمان پرداخت به شاکیان است.

بر اساس دادنامه‌های صادرشده از سوی دادگاه‌های کیفری دو شهرستان ساوجبلاغ و کرج، میزان رد مال به شاکیان با لحاظ میزان رشد قیمت خودرو‌ها و آپارتمان‌های موضوع تعهد و توافق از زمان دریافت وجوه از سوی کلاهبرداران تا زمان رد آن‌ها به شاکیان، به قیمت روز محاسبه و پرداخت خواهد شد، به این صورت که در زمان اجرای حکم به نسبت میزان وجه پرداخت شده در زمان وقوع جرم برای خرید خودرو یا آپارتمان موضوع توافق، قیمت روز همان خودرو یا آپارتمان در زمان اجرای دادنامه استخراج و باید از سوی متهمان به شاکیان پرداخت شود.

۳- ویژگی مشترک دیگر مربوط به این سه پرونده کثیرالشاکی، برگزاری جلسات دادگاه به صورت ویدئو کنفرانس بوده است. به این صورت که همه متهمین و برخی از شاکیان در سالن جلسات دادگاه حضور داشتند، لیکن با توجه به تعداد زیاد شاکیان پرونده ها، تعداد زیادی از آن‌ها که مقیم شهر‌ها و استان‌های دیگر بودند، با هماهنگی قبلی انجام شده، از طریق ویدئوکنفرانس در جلسات دادگاه حضور داشته و ضمن طرح شکایت خود احیانا به مطالبی که متهمین بیان می‌داشتند هم از طریق ویدئو کنفرانس پاسخ داده و یا طرح سوال می‌کردند و به همین جهت از برگزاری جلسات متعدد دادگاه و اطاله رسیدگی هم اجتناب گردید.

اقدامات قاطع دادگستری استان البرز در مقابله با تجاوز به منابع طبیعی به ازادسازی حریم رودخانه کرج منحصر نماند از «رود چالوس» که مورد تصرف برخی دستگاه‌های دولتی و حکومتی قرار گرفته تا «رودخانه‌های شهرستان ساوجبلاغ» مقابله و مبارزه قاطعانه و بدون اغماض با تجاوز و تعدی به منابع طبیعی و اراضی ملی در دوره تحول و تعالی قضایی بنا بر تاکیدات حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با قوت و قدرت بیشتری در جریان است.

یکی از عرصه‌های طبیعی که مورد دست‌درازی و تصرف سودجویان قرار می‌گیرد، حریم و بستر رودخانه‌هاست و در این میان اوضاع استان البرز به خاطر موقعیت خاصی جغرافیایی‌اش حائز اهمیت‌تر است.

علاوه بر رودخانه‌های «چالوس» و «آتشگاه» در استان البرز که دستگاه قضایی برای اعمال قانون و قلع و قمع بنا‌های غیرمجاز ساخته شده در بستر و حریم این رودخانه‌ها ورود جدی داشته، بستر و حریم‌های رودخانه‌های منطقه ساوجبلاغ نیز با ورود دستگاه قضایی مورد آزادسازی قرار گرفتند.

درخصوص رودخانه ولیان واقع در روستای چندار در شهرستان ساوجبلاغ تاکنون بیشترین آزاد سازی انجام شده که نزدیک به ۷ هکتار است.
 
مساحت آزادسازی رودخانه‌های شهرستان ساوجبلاغ به تفکیک

رودخانه               مساحت آزادسازی (متر مربع)

ولیان                  ۶۸۹۶۴ متر مربع (۶ هکتار و ۸۹۶۴ متر مربع)

کردان                 ۶۱۰۰ متر مربع

باغبانکلا              ۲۳۳۷ متر مربع

کوشک زر           ۶۶۳۴ متر مربع
 
آزادسازی ۱۰۰ درصدی بستر و حریم رودخانه آتشگاه کرج

مقابله و مبارزه قاطعانه و بدون اغماض با تجاوز و تعدی به منابع طبیعی و اراضی ملی در دوره تحول و تعالی قضایی بنا بر تاکیدات حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با قوت و قدرت بیشتری در جریان است.

یکی از عرصه‌های طبیعی که مورد دست‌درازی و تصرف سودجویان قرار می‌گیرد، حریم و بستر رودخانه‌هاست و در این میان اوضاع استان البرز به خاطر موقعیت خاصی جغرافیایی‌اش حائز اهمیت‌تر است.

علاوه بر «رودخانه چالوس» در استان البرز که دستگاه قضایی برای اعمال قانون و قلع و قمع بنا‌های غیرمجاز ساخته شده در بستر و حریم این رودخانه ورود جدی داشته است، «رودخانه آتشگاه کرج» نیز از دیگر عرصه‌هایی است که مورد دست‌درازی سودجویان و متصرفین قرار گرفته که در رابطه با این عرصه نیز اقدامات مجدانه‌ای از سوی دستگاه قضا برای احیای حقوق عامه و استیفای بیت‌المال صورت گرفته است.

در «رودخانه آتشگاه» علاوه بر مشخص نمودن حریم و بستر رودخانه از لحاظ آزاد سازی کلیه موانع و چالش‌ها بررسی شده است و درخصوص نزدیک به ۲۴ رستوران و ملک شخصی که بستر و حریم این رودخانه را مورد تصرف قرار داده بودند، رفع تصرف انجام شده و بیش از ۵۸ هزار مترمربع از بستر و حریم رودخانه آتشگاه کرج آزادسازی شده است.

با رفع تصرفات صورت گرفته از جانب دستگاه قضایی، در رودخانه آتشگاه کرج صددرصد آزادسازی حریم و بستر رودخانه برای انتفاع عمومی انجام شده است.

همچنین در پی اقدامات دادگستری البرز پس از دستور رئیس قوه قضاییه تعداد زیادی متصرفات دستگاه‌های دولتی و افراد حقیقی در حاشیه رودخانه کرج تخریب و نسبت به ۱۶ هکتار از حریم رودخانه‌ها در این استان آزادسازی شد.

انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع خبر : خبرگزاری فارس

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید

اوقات شرعی
قیمت لحظه ای ارز و طلا ریال
گیشه روزنامه